10 gyógynövény a pihentető alvásért

Friss citromos illatú, nyugtató hatású citromfű. Kissé szúrós illatú, légzést könnyítő borsmenta. Jellegzetes  illatú, fejfájást csillapító rozmaring. És még további hét gyógynövény is található a Bükkszentkereszti Gyógynövényes Párnákban, melyeknek keveréke kellemes, harmonizáló illatú és három tünetet is enyhít, melyek megkeserítik éjszakáinkat.

Leggyakrabban a fejfájás, az orrdugulás és a stressz okozza az elalvási nehézségeket vagy a felületes alvást. A tízféle gyógynövényből álló keverékünk pont ezeket a panaszokat enyhíti, orvosolja.

Most egyesével bemutatjuk mind a 10 gyógynövényt és elmondjuk azt is, hogy az illóolajaik milyen hatást fejtenek ki rád alvás közben.

Citromfű (Melissa officinalis)

Friss, citromos illata van, gyógyteájának kissé édeskés, kellemes az íze. Az egészség védőjének is tartják, hiszen jótékony hatással van immunrendszerünkre. A citromfű illóolajai nyugtató, feszültségoldó hatással bírnak.

Borsmenta (Mentha piperita)

Már a neve is utal rá, hogy kicsit borsos, szúrós illata van. A borsmentát gyógynövényként is használják emésztési zavarok csökkentésére. A gasztronómiában is kiemelt helyet kapott, húsok, szószok, mártások fűszere. Illóolajai megkönnyítik a légzést, felszabadítják a légutakat.

Kakukkfű (Thymus)

Az erős, kámforos aromájú kakukkfűvel leginkább a konyhában találkozhatunk. Számos receptben felbukkan a kakukkfű, legyen szó húsokról, főzelékekről, nehezen emészthető levesekről. Nem hiába alakult ez így, hiszen a kakukkfű kitűnő étvágygerjesztő, serkenti az emésztést és görcsoldó hatása is van. Illóolajai könnyítik a légzést.

Rozmaring (Rosmarinus officinalis)

A növény minden része aromás, erős illatú. Akinek nem tellett a drága tömjénre az ókorban, az a rozmaringgal áldozott az isteneknek. Ma előszeretettel fűszerezünk vele húsokat, mártásokat, halételeket és eceteket, de gyógynövényként is felhasználhatjuk. A népgyógyászatban emésztési zavarok kezelésére alkalmazzák. A növény illóolajai oldják a stresszt és csökkentik a fejfájást.

Majoranna (Origanum majorana)

A Földközi-tenger környékéről származó növényt főként krumplis ételek fűszerezésére használják, de mártások, hús- és vadételek ízesítésekor is alkalmazzák. A népi gyógyítók teáját köhögés, légzési zavarok enyhítésére, illetve étvágygerjesztésre, szélhajtásra és gyomorerősítésre javasolták. Illóolajait alvási zavarok, nyugtalanság esetén alkalmazzuk.

Bodza (Sambucus nigra)

A magyar néphit változatos tulajdonságokkal ruházza fel a bodzát. Vannak tájegységek, ahol úgy vélték, hogy a bodza távol tartja a vészt az állatoktól, egyes régiókban pedig balszerencsét hozó növénynek tartották. A bodza gyógyhatása: izzasztó, köptető, veseműködést szabályzó. Illóolajai hörghurut és megfázás esetén vannak segítségünkre.

Mezei zsálya (Salvia pratensis)

A zsálya gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, bakteriális fertőzések esetén is gyakran alkalmazzák. Méltó helyet szerzett a gasztronómiában is, zsírosabb ételeket fűszereznek vele, de vadételekbe is gyakran kerül. Illóolajai oldják a letapadt váladékot és csillapítják a köhögést.

Izsóp (Hyssopus officinalis L.)

Az izsópfüvet a bibliában szent növényként említik, ami megtisztítja a testet és lelket. Kámforos illata van, íze kissé keserű, de mégis helyet kapott a konyhában, mint saláták és húsok ízesítője. Illóolajai csökkentik az időjárás változással kapcsolatos fejfájás gyakoriságát.

Kamilla (Matricaria chamomilla)

Az orvosi székfűként is ismert kamilla gyulladáscsökkentő, györcsoldó, idegnyugtató. Mindenkinek volt már része kamillás borogatásban, sőt inhalálni is ennek a növénynek a főzetével szoktunk. A kamilla illóolajai nemcsak a légutakat tisztítják, de nyugtató hatással is bírnak.

Levendula (Lavandula angustifolia)

A levendula rendkívül sokoldalú növény. Leggyakrabban a ruhamolyok és az élelmiszermolyok távoltartására használjuk, de fertőtlenítő hatása is van. Egyre többször találkozunk vele fűszerként az utóbbi időben, a húsoknak és az édességeknek is különleges ízvilágot ad. Illóolajai nyugtató hatásúak, így stresszes munkanapok során az íróasztalunkra is helyezhetünk egy levendulazsákot.